KONTAKTY
Barbora a Barbara – sú detinské, majú grécky pôvod a v preklade znamenajú „cudzinky“. Nositeľky tohto na Slovensku pomerne zaužívaného mena oslovujeme aj Barborka, Barbinka, Babu.
Bartolomej – si verí, je novozákonné meno hebrejského pôvodu a v preklade znamená „Talmajov syn“. Mužov s týmto menom stretávame u nás iba výnimočne a oslovujeme ich Barto, Berco.
Beáta – je objektívna, má latinský pôvod a význam mena je „blažená, šťastná“. Nositeľky tohto dnes pomenej zaužívaného mena oslovujeme Bea, Beátka.
Belo – má rýchle reakcie, je odvodené mena Vojtech, ktoré má slovanský pôvod a v preklade znamená „tešiteľ vojska“. Nepatrí medzi veľmi používané mená.
Beňadik – je kreatívny, má latinský pôvod a význam mena je „požehnaný“. Beňadikovia majú nepokojnú povahu, ktorá sa spája s veľkou emotívnosťou, dobrou aktívnosťou a priemernými reakciami.
Benjamín – je nepokojný, je starozákonné, má hebrejský pôvod a jeho význam je „milovaný syn“. Nositeľov tohto na našom území zriedkavého mena oslovujeme Ben, Benjamínko, Bendži.
Bernard – je drsný, má nemecký pôvod a význam mena je „silný medveď“. Nositeľov tohto na Slovensku málo rozšíreného mena oslovujeme Berny, Beny.
Berta – vie čo chce, má nemecký pôvod a jeho význam je „slávna“, „skvelá“. Nositeľky tohto zriedkavého mena oslovujeme Berti, Bertička.
Bibiána – je rozvážna, má latinský pôvod a v preklade znamená „plná života“. S nositeľkami tohto krstného mena sa na Slovensku stretávame ojedinele a oslovujeme ich aj Bibi, Bibiánka.
Blahoslav – je vecný, má slovanský pôvod a význam mena je „blahoslavený“. S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame zriedkavo.
Blanka a Bianka – sú zmyselné. Obe mená sú na Slovensku málo rozšírené, germánskeho pôvodu a majú spoločné korene vzniku. Rozdielna je len oblasť, z ktorej do nášho kalendára prenikli. Blanka k nám prišla z ohnivého Španielska a značí „bielu farbu“, ktorá je symbolom čistoty. Bianka je pôvodom „Talianka“ a významovo je blízke menu Blanka.
Blažej – je realista. Blažej je svätecké meno, má grécky pôvod a v preklade znamená „nezrozumiteľne hovoriaci“.
Blažena – je odhodlaná, je slovanský variant mena Beáta, ktoré je latinského pôvodu a znamená „blažená“. Nositeľky tohto skôr na českom území ako na Slovensku zaužívaného mena oslovujeme Blaža, Blažka, Blaženka.
Bohdan – je výrečný, má slovanský pôvod a znamená „dar boží, daný Bohom“. Nositeľov tohto na Slovensku zriedkavého krstného mena oslovujeme Bohdanko, Body, Danko.
Bohdana – rada riskuje, má slovanský pôvod a znamená „dar Boží, daná Bohom“. Nositeľky tohto na našom území ojedinelého mena oslovujeme Božka, Bohdanka.
Bohumil a Bohumila – sú opatrní, majú slovanský pôvod a ich význam je „milý bohu, milá bohu“. S nositeľmi týchto mien sa na Slovensku stretávame zriedkavo.
Bohumír – má bezprostrednú povahu, má slovanský pôvod a znamená „Bohu mier“, „zmieruj sa s Bohom“. Toto krstné meno je zaužívané skôr na území Čiech ako na Slovensku. Bohumírovia oslavujú meniny 8. novembra a voláme ich Bohuš, Bohuško.
Bohuš – je nežný komediant, má český pôvod a vo voľnom preklade znamená „Bohu sláva“. Odvodené je od mena Bohuslav, Bohumil.
Bohuslav – je ustálený, je u nás ojedinelé, má slovanský pôvod a jeho význam je „Bohu sláva“, „Boha oslavuj“. Oslovujeme ich Bohuš, Bohun.
Bohuslava – je slovanské meno s pôvodným významom “bohu sláva, oslavujúca boha”. Meno je veľmi málo používané, jeho domáce podoby sú Bohunka, Bohuška, Slávka.
Boleslav – je dôstojný, má slovanský pôvod a význam mena je „viac slávy“, „slávny“. Nositeľov tohto u nás ojedinelého mena oslovujeme Bolek, Slávko.
Bonifác – je záhadný, má latinský pôvod a význam mena je „človek dobrého osudu“. S nositeľmi tohto mena sa stretávame ojedinele.
Boris – je spoľahlivý, má ruský pôvod a je odvodené z mongolského slova bogori, ktoré znamená „malý“. Nositeľov tohto u nás menej rozšíreného mena oslovujeme aj Borisko, Bori, Borko.
Božena – je žena s pomerne komplikovanou povahou, má český pôvod a jeho význam je „bohom obdarená, blahoslavená“. Nositeľky tohto mena oslovujeme Božka, Boženka, Bobina, Boža.
Božidara – inklinuje k umeniu, má slovanský pôvod a jeho význam je „dar boží, Bohom daná“. U nás sa vyskytuje len zriedkavo, v domácej podobe Božka, Božidarka, Darka, Dača.
Branislav – je uvážlivý, má slovanský pôvod a význam mena je „bráň slávu“. Nositeľov tohto u nás bežne zaužívaného mena oslovujeme Branko, Braňo.
Branislava a Bronislava – sú rojčivé, majú slovanský pôvod a ich význam je „bráň slávu“. Uvedené mená sú na Slovensku menej časté a nositeľky oslovujeme aj Braňa, Braňka a Broňa, Broni.
Brigita – je trpezlivá, má keltský pôvod a v preklade znamená „mocná, silná“. S nositeľkami tohto mena sa na Slovensku stretávame ojedinele.
Bruno – žije vo svete fantázie, je svätecké, má nemecký pôvod a význam mena je „hnedý vládca“. S nositeľmi tohto mena sa stretávame skôr ojedinele a oslovujeme ich Bruno, Brunko.
Bystrík – je bohatý duchom, je nové slovenské meno odvodené zo slova „bystrý“. Je jedným z prvých kresťanských mien na Slovensku.